• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/turancivelek
 • https://twitter.com/Trn_Cvlk/
Site Üyeliği
Anket
Oyunuzun rengini etkileyecek olan ana faktör hangisidir?
Özlü Sözler

"Yürük at yemini kendi arttırır"
[Türk Atasözü]

Biliyor muydunuz

 • Gastrik Hasar... - 16/12/2017
 • NSAI İlaç Kullanımı, Gastrik Mukozal Hasar ve Gastroskopinin Tanısal Önemi

  Gastroskopi ile temelde gastrik mukozal anormalliklerin tespiti amaçlanır. Gastroskopi primer gastrik hastalıkların değerlendirilmesinde halihazırda kullanılan en değerli metoddur. Midenin muayenesinde gastroskopi kullanımının hızla artmış olması hastalıkların erken tanı şansını önemli ölçüde arttırmıştır. Endoskopi rehberliğinde alınan biyopsi çoğu hastalığın uygun ve hızlı değerlendirilmesine imkan tanır. Biyopsi mukozal hasarın büyük olup olmamasına aldırmadan mutlaka alınmalıdır. Endoskopik biyopsinin amacı dış görünüşe bakarak konulan tanıyı doğrulamaktır.
  Köpeklerde gastrik mukozal erezyonların (gastrit) ve gastrik ülserlerin en genel nedeni NSAI (non-steroid antienflamatuvar) ilaçlardır. NSAI ilaçlar dünya genelinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Veteriner Hekimlik alanında, Flunixin meglumin en yaygın kullanılan NSAI ilaçlardan biridir. NSAI ilaçların en genel yan etkisi ise irritasyon ve GI mukozada oluşturdukları erozyon, ülserasyon ve dispepsidir. Tüm antienflamatuvar ilaçlar bu etkiyi farklı derecelerde oluşturma yeteneğindedir. Ancak nispi antienflamatuvar ve ülserojenik etkinin aspirin ve flunixin’de daha yüksek olduğu bildirilmiştir.
  Mide mukozası prostoglandinler tarafından korunmaktadır. Birer vazodilatör olan lokal PGE2 ve PGI2 hormonları mukozal kan akımını düzenler. Prostoglandinler aynı zamanda mukozal bikarbonat ve mukus salınımını da uyararak visköz alkali bir bariyer teşekkülü sağlarlar. Bu şekilde mide mukozasının asitlerin etkisinden korunmasında birincil derecede etkilidirler. Kullanılan NSAI ilaçlar bu mekanizmaları “prostoglandin sentezini bloke ederek” bozar ve mukozal hasar gelişimine neden olur. Flunixin meglumin’in kısa dönem kullanımının bile gastrik mukozal hasara yol açtığı bildirilmiştir. NSAI ilaçların bu etkilerinin ortaya çıkması için yüksek dozlarda uzun süre kullanımına da gerek yoktur. Örneğin; flunixinin köpeklerde normal dozda 3-4 gün üst üste kullanımının mukozal kanamalara ve erozyona neden olduğu bilinmektedir. Bu etkilerinin önlenmesi amacıyla üç günü aşan kullanımlarda mide asit sekresyonunu azaltan ilaçların da beraber kullanımı önerilir.
   
  Derleyen: Prof. Dr. Turan Civelek

  Kaynaklar
  Twedt CD (1993). Perspectives on gastrointestinal endoscopy, Vet. Clin. of North Am.: Small Ani. Pract., 23,3, 481-495.

  Turgut K, Ok M (1997). Veteriner Gastroenteroloji. Bahçıvanlar basım San. A.Ş., Konya.
  Tams RT (1999). Small Animal Endoscopy. Second Edition. Mosby Inc. St. Louis, Misouri, USA.
  Stelio PLL, Ana CB, Paulo VM, Luciana PM, Flávia QM, Regina KT, Cláudia VSB (2007). Evaluation of adverse effects of long-term oral administration of carprofen, etodolac, flunixin meglumine, ketoprofen, and meloxicam in dogs. American Journal of Veterinary Research, 68,3, 258-264.
  Vonderhaar MA, Salisbury SK (1993). Gastroduedonel ulceration associated with flunixin meglumin administration in 3 dogs. Journal of the American Vet Med Assoc, 203(1), 92-95.
  Spencer CM, Faulds D (2000). Esomeprazole. Drugs. 60(2), 321-329.
  Dajani EZ, Klamut MJ (2000). Novel therapeutic approaches to gastric and duedonel ulcers: an update. Expert Opin Investig Drugs. 9(7), 1537-1544.
  Yeomans ND, Lanas A, Labenz J, Van Zanten SV et al. (2006). Prevention of low dose aspirin-associated gastroduodenal ulcers and upper gastrointestinal symptoms in patients receiving esomeprazole 20 mg per day. Gastroenterology. 130(4), 81.
  Laine L. (2006). GI risk and risk factors of NSAIDs. Journal of Cardiovascular Pharmacology. 47, 60-66.
  Morgner A, Miehlke S, Labenz J. (2007). Esomeprazole: prevention and treatment of NSAID-induced symptoms and ulcers. Expert opinion on pharmacotherapy. 8(7), 975-988.
  Abraham NS, Graham DY (2005). NSAIDs and gastrointestinal complications: new clinical challenges . Expert opinion on pharmacotherapy 6(15), 2681-2689.
   

  Duyuru Arşivi

 • Bilimsel dosyalar
 • Olgu sunumları
 • İnternet sitem yayında • Köşe Yazıları
  Ziyaret Bilgileri
  Aktif Ziyaretçi1
  Bugün Toplam11
  Toplam Ziyaret292850