• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/turancivelek
  • https://twitter.com/Trn_Cvlk/
Site Üyeliği
Anket
Oyunuzun rengini etkileyecek olan ana faktör hangisidir?
Özlü Sözler

"Yürük at yemini kendi arttırır"
[Türk Atasözü]

Bitkisel Çözüm: Nar [Haber]

KARACİĞER YAĞLANMASINDA BİTKİSEL ÇÖZÜM: NAR 

AKÜ Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Başer: "Çalışmamıza konu tavşan modeli baz alındığında, verilerimize göre bir değerlendirme yapacak olursak, günlük olarak tüketilecek orta boy bir “tam NAR meyvesi” karaciğer ve kan yağ düzeyleri üzerine olumlu etki yapacaktır" dedi.

  

Afyon Kocatepe Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyeleri Dr. Durmuş Fatih Başer ve Doç. Dr. Turan Civelek, tavşanlarda liyofilize nar suyu ekstresinin, non-alkolik steatohepatit modelinde, karaciğer yağlanma düzeyi ve kan lipidleri üzerine etkilerini araştırdıkları proje sonuçlarının önemli veriler ortaya koyduğunu ifade ettiler.
 
Bu alanda benzer çalışmalar olmakla birlikte, sunulan araştırma dizaynında yayınlanmış bir rapor olmadığını bildiren araştırmacılar, elde ettikleri sonuçlara göre; yağlı diyetle beslenen tavşanlarla karşılaştırıldığında, yağlı diyetle beslenen ve beraberinde ekstre verilen tavşanlarda narın karaciğer yağlanma düzeyini yaklaşık %50 oranında azalttığını ve kan yağları üzerine olumlu etkilerinin olduğunu belirlediklerini bildirmişlerdir.

Araştırmacılar tespit ettikleri dozda ve formülasyonda kullanılan liyofilize nar suyu ekstresinin karaciğer yağlanmasının önlenmesinde etkin olduğunu ve bu hastalık için bir çözüm olabileceğini, bu yönde çalışmalarına devam ettiklerini ifade ettiler.


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
3218 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Köşe Yazıları
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret288758