• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Turan CİVELEK

'Kişisel, Mesleki İnternet Sitesi'

Turan Civelek

Turan Civelek
bilgi@turancivelek.net
Denetim
18/07/2017

Mesleğimizi icra eden arkadaşlarımın aşağıda bahsettiğim konularda benimle hem fikir olduğunu ve her an en iyiyi ortaya koyabilmek adına son derece iyi niyetle çalıştıklarını biliyor olmam bu yazıyı kaleme almamın ana unsurudur.

 

“Ben bunu biliyorum düşüncesi öğrenmenin ve yenilenmenin önündeki en büyük engeldir”

 

Veteriner Hekimlik alanında rutinde ve gün geçtikçe ileri diagnostik uygulamalara daha çok yer verildiği görülmektedir. Günümüzde bir çok veteriner klinikte kan analizörleri, ultrasonografi, endoskopi, dijital röntgen vb. teknik tanı ekipmanı aktif kullanıma girmiştir. Bu cihazları edinen meslektaşlarımızın hemen hepsi profesyonel anlamda bir kullanım için çaba sarfetmekte ve katıldıkları kurs ve seminer benzeri etkinliklerle bilgi ve deneyimlerini artırma yoluna gitmektedir. Bununla birlikte, üzülerek ifade ediyorum ki, katılınan kısa dönem eğitimler etkin kullanım ve bu cihazlardan reel yararlanım için kafi gelmemektedir. Belirli konularda uzmanlık ve doktora eğitimini tamamlamış meslektaşlarımız, şüphesiz, ilgili alanda kullandıkları teknik ekipmana daha hakimdir.

 

Meslektaşlarımızın hangi diagnostik cihazı alacaklarına, pazarlama stratejileri gereği önerilerde bulunan firmaların yönlendirmesi ile değil, ihtiyaçları doğrultusunda ve konunun uzmanı kişilere danışarak karar vermeleri en doğru seçenek olmalıdır. Cihaz güvenilirliğine, kalitesine ve servis hizmetleri noktasındaki yeterliliğe de önemle dikkat etmek gerekir. Unutulmamalıdır ki; diagnostik tanı ekipmanlarından elde edilen verilerin en doğru şekli ile yorumlanması sonucunda ortaya konan tanısal ve tedavisel yaklaşım, hastanın fayda bulup bulmaması üzerine en etkin unsurlardan biridir.

 

Şüphe yoktur ki; hiç bir meslektaşımız bilerek ve isteyerek hastasına eksik/hatalı tanı koymaz ve yanlış bir tedavi prosedürü de uygulamaz. Zaten bilerek bu tarz bir yaklaşımda bulunulması “hasta istismarı” anlamına gelir. Gerek vicdanen, gerekse mesleki etik açıdan bunun affı da mümkün değildir. Kaldı ki, bugüne kadar Veteriner Hekim arkadaşlarımın bu tarz bir yaklaşımı benimsediğine de hiç şahit olmadım. İhtimal vermemekle birlikte, eğer varsa da, her meslek grubunda olabileceği gibi, bu hatalı zihniyetin çok küçük bir azınlıkla sınırlı olduğuna eminim. Onlara da tavsiyemiz; gördüklerini bilmeleri, bilerek yorumlamaları ve reel veriler ışığında tanı koymaları, kendilerini her daim geliştirmeye devam etmeleri, bilimsel etkinlikleri tatil faaliyeti olarak görmemeleri ve mesleki eğitim programlarına etkin katılım sağlamaları olacaktır.

 

Düzenlediğim, eğitmen olarak dahil olduğum ve katıldığım 100'ün üzerindeki bilimsel etkinlik çerçevesinde bir değerlendirme yapacak olursam; meslektaşlarımın öncelikle mesleki yeterlilik ve gelişme adına ve sonrasında ise yukarıda bahsettiğim benzeri bir duruma düşmemek için azami gayret içerisinde olduklarını ve bu amaçla mezuniyet sonrası eğitim programlarına sürekli katılarak kendilerini yenilemeye devam ettiklerini en iyi bilenlerden biri olduğumu rahatlıkla söyleyebilirim.

 

Meslek hayatında bazı anlar ve bazı durumlar vardır ki, elde olmaksızın, sizi uçurumdan aşağı iter. Tekrar ve tekrar iter ve ne yazık ki siz farkında bile olmazsınız. İşte bu tip bir duruma düşmemenin ana yolu; eksiklerinin farkında olmaktan ve akabinde iyi bir eğitimle bu eksiğin giderilmesinden geçer. Hekimlik eğitimi, fakülte yıllarından itibaren, ciddiye alınmalı, mezuniyet sonrası da okuyarak, günceli takip ederek, eğitimlere/kurslara her daim katılmak suretiyle güncellenmeli, edinilen bilgi dahilinde ve eksiklerimizin farkında olarak seçimler yapılmalı, ekipmanımızdan etkin kullanım sağlamak adına tecrübe, konusunda etkin çalışan kişi ve kurumlardan edinilmelidir. Bu konuda Veteriner Hekim meslektaşlarımıza düşen görev budur.

 

Bunun dışında önemli bir görev de ilgili ve yetkili mesleki kurum ve kuruluşlara düşmektedir ki; bunu adı ise DENETİM’dir.

 

Denetim mekanizmaların kurulması hekim arkadaşlarımın son derece lehine olan bir durumdur. Teknik tanı ekipmanları, ilgililer tarafından, yetkin merkezlerde ve makul süreler dahilinde düzenlenecek olan sertifika programları sonunda elde edilecek ehliyeti gösterir belgeler dahilinde kullanılmalı ve kullanım süreci denetime açık olmalıdır. 


Sertifikasyon sonrası yetkili kurumlar zaman zaman kullanıcıları, teknik ekipmanların kullanımı ile elde ettikleri veriler üzerinden denetime tabi tutmalıdır. Hatta teknik ekipmalar da, uygunluk ve tanısal yeterlilik açısından, profesyoneller tarafından denetlenmelidir.

Bahsettiğim bu konuların hayata geçirilmesi zor gibi görülse de, sertifikasyon ve denetim mekanizmalarının teşekkülü ile ciddi bir kazanım sağlanmış olacaktır.

 

Bu kazanım çift taraflıdır. Bir taraftan bu cihazları satın alan Veteriner Hekimler tam bir eğitimden geçmiş ve mesleki bilgi ve görgülerini bir adım öteye taşımış olacak, diğer yandan ise bu ekipmanlardan etkin yaralanım ile maksimum hasta memnuniyetini sağlanacaktır.

 

Varılacak sonuç; gereksiz alım ve yetersiz uygulamaların önünün kapanması, hasta açısından tanı ve tedavi maliyetlerinin azalması ve  bireysel ve ülkesel bazda ekonomik kazanım eldesi olarak özetlenebilir.

 

Doğru tanı ve tedavi hekimin yaptığı işte gerçek hazzı tatmasını sağlar. Her ne iş olursa olsun, yaptığı işten zevk alamayan meslek erbabına önerimiz, yaptığı işi iyi öğrenmesi olacaktır.

 

Doğru iş, doğru sonuç, kesin tanı, kesin tedavi..

 

Saygılarımla.

 

Prof. Dr. Turan Civelek

Veteriner İç Hast. Uzm.

 

 

 Paylaş | | Yorum Yaz
126 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

Düşünelim... - 09/10/2016
Bir Tespit - 10/11/2012
Kimiz Biz? - 01/06/2012
Bir Öngörü... - 16/01/2011
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Mesleki Konular
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret62447