• Anasayfa
Anket
Eğitiminde kalitenin arttırılması için hangisi öncelikli gereklidir?
Özlü Sözler

"Yürük at yemini kendi arttırır"
[Türk Atasözü]

Özgeçmiş

 ÖZGEÇMİŞ 'Mesleki' 

Turan Civelek

   'Veteriner Hekim, İç Hastalıkları Uzmanı, Öğretim Üyesi, Prof. Dr.'

İlk, orta ve lise öğrenimini Sinop ve Gümüşhane'de tamamladı. Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesinden dönem ikincisi olarak mezun oldu. 2002 yılında Veteriner İç Hastalıkları alanında 'bilim doktoru' unvanı almaya hak kazandı. AKÜ Veteriner Fakültesinde öğretim üyesi ve Dekan (2019- ...) olarak görev yapmaktadır.

İlgi alanları içerisinde, mesleki olarak; "gastroenteroloji, kardiyoloji, üro-nefroloji ve ilişkili görüntüleme yöntemleri (gis endoskopi, ekokardiyografi, abdominal ultrasonografi), yanı sıra metabolizma ve kan-idrar analizleri ve yorumu (biyokimya, hematoloji, kan gazları, TİT, mikroskopi)", kişisel olarak ise; "bireysel sporlar (motosiklet, bisiklet, badminton), şiir ve fotoğraf sanatı" yer almaktadır. 

Turan Civelek yurtiçi ve yurtdışı, bilimsel-mesleki alan dergilerinde 70 kadar makale yayınladı. Birçok projede araştırmacı ve/veya yürütücü olarak görev aldı. Çok sayıda ulusal ve uluslararası kongre tebliği sahibidir. Danışmanlığında iki doktora ve 15 yüksek lisans çalışması tamamlandı. Akademik kapsamda Finlandiya, Polonya, Macaristan, İtalya, Makedonya ve İspanya'da farklı üniversitelerde bulundu. Şiir (amatör) ve mesleki alanda kitapları ve kitap bölümü yazarlıkları, Thm-Tsm dalında ise bestelenmiş güfteleri bulunmaktadır. Onlarca meslek içi eğitim semineri, çalıştay, kongre vb organizasyonda konuşmacı/eğitmen olarak yer aldı ve/veya bu etkinlikleri düzenledi. Bir ulusal TV kanalında "patilerle empati" adlı programı hazırladı ve sundu.

Ülkemiz veteriner hekimlik sahasındaki ilk profesyonel "kan gazları analizi ve klinik yorumu", "kedi ve köpeklerde abdominal ultrasonografi", "kedi ve köpeklerde temel endoskopi ve özafagogastroduedonoskopi", "veteriner gastroenteroloji", "kedi ve köpeklerde klinik pratik ekokardiyografi" ve "kedi ve köpeklerde üronefroloji" meslek içi eğitim/seminer/çalıştaylarını düzenledi. Alanıyla ilgili olarak ülkemizde bilinen ilk sosyal medya grubu/gruplarından olan "veteriner endoskopi grubunu" (facebook) kurdu. Yanı sıra; köpekler hakkında bilgi veren "kopegim.cjb.net", mesleki video paylaşım sayfası "kanalvet.net" ve mesleki haber sayfası "ajansvet.net" gibi internet web sayfası çalışmaları da Turan Civelek tarafından gerçekleştirilen kendi alanındaki ilk denemelerdendir. 

Prof. Dr. Turan Civelek kariyeri boyunca; anabilim dalı başkanlığı, bölüm başkanlığı, fakülte kurulu ve fakülte yönetim kurulu üyeliği, yüksekokul müdürlüğü (Devlet Konservatuvarı), rektör danışmanlığı,  senato ve üniversite yönetim kurulu üyeliği, farklı komisyonlarda ve kurullarda üyelik ve başkanlık, Veteriner Fakülteleri dekanlar konseyi yürütme kurulu üyeliği, üniversite sendika temsilciliği, sendika il şube denetleme kurulu başkanlığı, dernek başkanlığı, vakıf ve dernek şube ve kurullarında üyelik/yönetim kurulu üyeliği ve Yök veteriner hekimliği uzmanlık kurulu y.üyeliği görevlerinde bulundu. Bilimsel iki derneğin kuruluşunda yer aldı. Ayrıca dokuz yıl süreyle Veteriner Gastroenteroloji Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü. 2018 seçimlerinde milletvekili adayı oldu.

Civelek uzmanlık sahasında bazı ilk ve/veya bilimsel/mesleki değerli işlere de imza atmıştır. Bunlara örnek olarak; CaOx idrar taşlarında R. Sat. aktivitesini gösterdiği ve yürütücülüğünü yaptığı Tübitak projesi, insanlarda atlet kalbi olarak bilinen sendroma benzer bir köpekte tanımladığı kardiak hipertrofi olgusu, bir kedide teşhis ettiği aortik fibroelastoma vakası, yine bir yunusta gerçekleştirdiği endoskopik girişim ve gastroskopik olarak bir köpekte tanı koyduğu biliöz kusma sendromu ile ilgili yayınları, süt sığırlarında apolipoprotein b100 üzerine yaptığı metabolizma araştırmaları, yine paratüberkülozla ilişkili yürüttüğü çalışmaları ve yazarlarından olduğu boraksın lipid profili üzerindeki etkisini değerlendiren bilimsel makalesi sayılabilir. 

Prof. Dr. Civelek aynı zamanda veteriner hekimlikte başlıca tedavi desteğinde kullanılan yem katkı maddelerini/takviyelerini (nihai ürün olarak) ve/veya müstahzarları yerlileştirme ve bu alanda yeni ve inovatif faydalı ürün geliştirme yönünde çalışma yapmak amacıyla Teknopark kapsamında bir Ar-Ge şirketi olan Forpet Gıda ve İlaç San. Tic. Şti.'yı kurmuştur.


İLETİŞİM (tıklayın)           
          
                           
          
   

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret133489